Wycieraczki płaskie czy wycieraczki szkieletowe?

O tym, jak ważne funkcje pełnią wycieraczki samochodowe, przekonał się każdy kierowca, który prowadził pojazd w trudnych warunkach pogodowych. Ten element wyposażenia auta nie odpowiada jednak wyłącznie za zbieranie wody. Jego głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa jazdy poprzez dobrą widoczność drogi. To wystarczający powód, aby zadbać nie tylko o jakość wycieraczek, ale też o ich doskonałe dopasowanie do modelu pojazdu.

Dlaczego warto starannie dobierać wycieraczki do samochodu?

Utrzymanie samochodu sporo kosztuje, a jeśli dodatkowo auto jest podatne na awarie, wydatki na mechanika pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Dlatego wielu kierowców odkłada na później wymianę części, które jeszcze działają, chociaż już nie tak sprawnie, jak na początku. Do takich elementów zaliczają się wycieraczki samochodowe.

Czekanie z decyzją o wymianie nie zawsze przynosi korzyści. Zazwyczaj kończy się to ich awarią, która sprawia, że nowe wycieraczki montuje się z konieczności, kupując przypadkowe zamienniki na stacji benzynowej podczas dłuższych podróży. Konsekwencjami mogą być niedopasowany profil lub mała trwałość, które wymuszają kolejne zakupy w krótkim czasie. Aby uniknąć takich sytuacji, należy nie tylko wybierać sprawdzone modele, ale też upewnić się, że są one przeznaczone do konkretnego modelu auta (tutaj z pomocą przychodzi wyszukiwarka wycieraczek www.oximo.info, która wskaże jaki model wycieraczki będzie pasować do konkretnego samochodu). Do wyboru są też wycieraczki płaskie, wycieraczki szkieletowe, jak i wycieraczki hybrydowe, które różnią się konstrukcją, ceną i funkcjonalnością.

 

Czym różnią się wycieraczki szkieletowe, płaskie i hybrydowe?

Kilkadziesiąt lat temu producenci oferowali tylko jeden typ wycieraczek – szkieletowy. Dlatego właśnie takie modele można spotkać we wszystkich starszych typach samochodów. Obecnie zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło stworzyć inne, lepsze modele, które różnią się od poprzedników budową oraz funkcjonalnością. Nie oznacza to jednak, że wycieraczki szkieletowe wyszły z użycia i trudno je kupić w sklepach. Są one wciąż popularne, dostępne w szerokim wyborze modeli, a przede wszystkim – tańsze. Nie jest to jednak zaletą, która powinna decydować o wyborze.

Wycieraczki szkieletowe są konstrukcjami dwuczęściowymi, złożonymi z ramienia i mocowanego do niego gumowego pióra. Ich profile są dostosowane do różnych kształtów szyb pojazdów. Charakteryzują je:

  • solidna, wytrzymała konstrukcja,
  • metalowe ramię,
  • równa krawędź wycierania,
  • różne systemy montażu i zacisków,
  • ośmiopunktowy docisk pióra.

Mocną stroną wycieraczek szkieletowych jest możliwość wymiany samego pióra, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Jednocześnie pozwala na dokonywanie takiej wymiany znacznie częściej. Do minusów wycieraczek szkieletowych można zaliczyć podatność na korodowanie oraz system docisku, który w produktach niższej kategorii szybko prowadzi do pozostawiania smug na szybie.

Wycieraczki płaskie to przemyślane, nowoczesne rozwiązanie, w którym wyeliminowano nie tylko podatność na korozję, ale i luzy czy niedokładne dociskanie pióra do szyb. Są to modele jednoczęściowe, które wyróżniają:

  • dokładne i równe przyleganie do szyby,
  • wysoka efektywność zbierania wody,
  • odporność na przymarzanie,
  • cicha praca i dobra aerodynamika,
  • stylowy kształt.

Słabszą stroną wycieraczek płaskich z pewnością jest ich wyższa cena.

Wycieraczki hybrydowe są na rynku od kilku lat. To innowacyjne połączenie wycieraczki bezszkieletowej oraz szkieletowej, dzięki czemu nacisk wycieraczki jest równomiernie rozłożony nawet w przypadku kiedy szyba jest mocno wygięta. Części metalowe zostały wykonane z wytrzymałej stali typu High-Carbon w całości ocynkowanej, aby długo i skutecznie chronić przed korozją.

  • zamknięta i elegancka obudowa,
  • zintegrowane pióro z ramieniem wycieraczki,
  • lepsza sztywność konstrukcji,
  • zabudowane pióro,
  • bardzo ciche,
  • super wytrzymałe.

Ten typ wycieraczek jest najdroższym rozwiązaniem ale także najbardziej polecanym.


Który model wybrać?

Jak zwykle w takich sytuacjach, wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz możliwościami. Głównymi kryteriami są marka i model pojazdu, do którego dobiera się wycieraczki. Osoby, które stawiają na funkcjonalność i wysoką jakość bez względu na koszty z pewnością powinny zdecydować się na modele hybrydowe lub płaskie. Właściciele aut, którzy nie narzekają na nadmiar gotówki, z pewnością postawią na modele szkieletowe. Chociaż ich zakup będzie niezbędny częściej, to jednorazowy wydatek nie obciąży budżetu.