Jazda samochodem w deszczu – o czym warto pamiętać?

Jazda samochodem w deszczu

Jeśli jeździsz samochodem, z pewnością nie raz byłeś zmuszony, aby jechać w deszczu. Nie da się ukryć – to trudniejsze niż jazda przy pięknej pogodzie. Padający deszcz ogranicza pole widzenia, a ulice stają się śliskie, co jednocześnie sprawia, że trzeba zachować szczególną ostrożność, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze. O czym należy pamiętać podczas jazdy samochodem w deszczu? Prezentujemy kilka kluczowych wskazówek.

Przygotowanie do jazdy w deszczu – stan techniczny pojazdu

Aby być zawsze przygotowanym do ewentualnej jazdy w deszczu, należy odpowiednio wcześnie zadbać o stan techniczny samochodu. Szczególną uwagę zwróć na:

Wycieraczki

Wycieraczki w dobrym stanie to absolutna podstawa podczas jazdy w deszczu. Powinny być dobrze dopasowane do szyby, zapewniać skuteczne usuwanie wody bez smug i dobrze przylegać na całej długości pióra.

Bez dobrych wycieraczek do szyb jazda w deszczu jest nie tyle niebezpieczna, co wręcz niemożliwa. Dlatego nie zapomnij o ich regularnej kontroli i wymianie w razie potrzeby.

Stawiaj na produkty najwyższej jakości, które gwarantują skuteczność działania w trudnych warunkach.

W ofercie OXIMO dostępne są różne modele wycieraczek, od tych przeznaczonych do samochodów osobowych, przez te do samochodów ciężarowych i autobusów, aż po wycieraczki do samochodów klasycznych. Znajdziesz u nas zarówno klasyczne modele szkieletowe, jak i nowoczesne płaskie czy hybrydowe. Charakteryzuje je doskonała jakość, potwierdzona w licznych badaniach i testach, co przekłada się na pozytywne opinie naszych klientów. Sprawdź szeroką ofertę wycieraczek OXIMO, aby wybrać odpowiedni model dla Twojego samochodu i zapewnić sobie doskonałą widoczność.

Reflektory

Sprawne, czyste i dobrze ustawione reflektory to kolejny kluczowy element bezpieczeństwa. Kontrolując stan samochodu, koniecznie poświęć im chwilę uwagi. Warto również zwrócić uwagę na stan samych kloszy reflektorów. Z czasem mogą one matowieć lub żółknąć, co znacząco ogranicza ilość przepuszczanego światła i pogarsza widoczność po zmroku oraz w trudnych warunkach. Jeśli zauważysz taki problem, masz dwa główne rozwiązania. Dla osób czujących się na siłach dostępne są zestawy do samodzielnej regeneracji. Alternatywnie, można zlecić profesjonalne polerowanie reflektorów firmie detailingowej. Koszt takiej usługi często zaczyna się już od około 300 zł za komplet , a efekt to znów przezroczyste klosze i znacznie lepsze oświetlenie drogi.
Pamiętaj także o prawidłowym używaniu świateł. Wielu kierowców na co dzień korzysta ze świateł do jazdy dziennej (DRL). Należy jednak wiedzieć, że przy włączonych światłach dziennych, tylne światła pozycyjne są zazwyczaj wyłączone. Podczas deszczu, mgły czy o zmierzchu, koniecznie przełączaj światła na mijania. Dzięki temu nie tylko Ty lepiej widzisz drogę, ale przede wszystkim jesteś znacznie lepiej widoczny dla innych kierowców, zwłaszcza tych jadących za Tobą. To kluczowe dla bezpieczeństwa.

Hamulce

Hamulce muszą być sprawne – to nie ulega wątpliwości. Podczas jazdy w deszczu ma to nawet jeszcze większe znaczenie ze względu na to, że mokra nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Regularnie kontroluj stan klocków oraz tarcz hamulcowych i koniecznie reaguj, jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego w działaniu układu hamulcowego.

Opony

Po pierwsze, opony powinny być dostosowane do pory roku. Po drugie, jeśli chcesz czuć się bezpiecznie podczas jazdy w deszczu (i nie tylko), pamiętaj o regularnym kontrolowaniu głębokości bieżnika – minimalna dopuszczalna wartość to 1,6 mm, ale dla bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni zaleca się, by miała ona co najmniej 3-4 mm. Zadbaj także o utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach, zgodnego z zaleceniami producenta pojazdu.

Jazda samochodem w deszczu – kilka praktycznych wskazówek

Wiesz już, jak zadbać o stan techniczny swojego pojazdu, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas jazdy w deszczu. dotyczących samej techniki jazdy w deszczu:

Dostosuj prędkość do warunków pogodowych

W deszczu należy jeździć wolniej. To prosta zasada, o której niektórzy kierowcy jednak zapominają. Limity prędkości obowiązujące na danej drodze są ustalane z uwzględnieniem dobrych warunków. Jazda z dopuszczalną maksymalną prędkością podczas ulewy może być skrajnie niebezpieczna. Zmniejsz prędkość, zwiększ odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Unikaj gwałtownych manewrów

Nagła zmiana kierunku jazdy, gwałtowne hamowanie, a nawet zbyt dynamiczne wejście w zakręt na mokrej nawierzchni może łatwo doprowadzić do utraty przyczepności i poślizgu. Staraj się wykonywać wszystkie manewry płynnie i z wyprzedzeniem.

Uważaj na śliskie oznakowanie poziome

Pamiętaj, że podczas deszczu farba używana do malowania pasów ruchu czy przejść dla pieszych staje się wyjątkowo śliska. Może to znacząco wydłużyć drogę hamowania lub spowodować utratę przyczepności podczas skręcania na takim oznakowaniu. Zachowaj szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i podczas zmiany pasa ruchu na mokrej drodze.

Unikaj głębokich kałuż

Przejeżdżanie przez głębokie kałuże na drodze wiąże się z ryzykiem aquaplaningu – sytuacji, w której opony tracą kontakt z nawierzchnią, a Ty kontrolę nad pojazdem. Dodatkowo, woda może dostać się do elementów układu elektrycznego lub dolotowego silnika. Nigdy też nie wiesz, co kryje się pod wodą – może to być głęboka dziura lub przeszkoda. Staraj się omijać głębokie kałuże, a jeśli to niemożliwe, przejeżdżaj przez nie bardzo powoli.

Pokaż kulturę – uważaj na pieszych

Deszczowa pogoda jest nieprzyjemna dla wszystkich. Pamiętaj o pieszych idących poboczem lub czekających na przejściu. Kultura jazdy wymaga , aby widząc pieszych w pobliżu kałuży, zdjąć nogę z gazu i w razie możliwości ominąć ją tak, by ich nie ochlapać. To drobny gest, który świadczy o szacunku dla innych uczestników ruchu i dobrym wychowaniu.

Co zrobić, jeśli warunki pogodowe są naprawdę złe?

Jeśli widoczność spada niemal do zera z powodu ulewy, mgły, jeśli droga jest bardzo śliska, rozpętała się burza lub dołączył silny wiatr, nie ryzykuj. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu. Najlepiej, jeśli uda Ci się dojechać powoli do najbliższego parkingu, MOP-u czy stacji benzynowej. Jeśli musisz zatrzymać się na poboczu, zjedź jak najdalej od pasa ruchu i koniecznie włącz światła awaryjne, aby być widocznym dla innych.

Podsumowanie

Pamiętaj, że bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem w deszczu zależy w dużej mierze od Twojego przygotowania i zachowania na drodze. Zachowaj spokój, dostosuj prędkość do warunków i pamiętaj o zasadach bezpiecznej jazdy, a poruszanie się samochodem nawet przy niesprzyjającej pogodzie będzie znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Dobrej jakości wycieraczki, sprawne oświetlenie i rozsądek za kierownicą to Twoi najlepsi sprzymierzeńcy w walce z deszczową aurą.