Każda wycieraczka z czasem ulega zużyciu. To znak, że trzeba ją wymienić! Na szczęście wymiana pióra wycieraczki tylnej nie jest trudniejszym zadaniem, niż zrobienie tego samego z wycieraczką przednią. W tym artykule omówimy po kolei, co przyda Ci się podczas wymiany, jakie kroki musisz wykonać i jak sprawić, aby wymiana była skuteczna.
Różnice między tylnymi a przednimi wycieraczkami do szyb wynikają przede wszystkim z ich rozmiaru oraz z ich funkcji w pojeździe. Zauważ, że wycieraczka tylna jest zazwyczaj znacznie mniejsza niż przednie – ma za zadanie czyścić tylko fragment tylnej szyby, a nie dużą powierzchnię przedniej. Jest też pojedyncza, dlatego wymiana często jest znacznie łatwiejsza i o wiele mniej czasochłonna.
Tylna wycieraczka może mieć inny rodzaj mocowania niż ma to miejsce w przypadku wycieraczek przednich. Należy dokładnie to sprawdzić przed zakupem. Na stronie Oximo umożliwiamy Ci łatwy dobór wycieraczek do modelu auta – wystarczy, że wybierzesz w katalogu model swojego samochodu, a przyporządkujemy dla Ciebie odpowiednie wycieraczki.
Według specjalistów wycieraczki powinno się wymieniać około 2 razy w roku – po zimie i po lecie. Oczywiście, jeśli wycieraczki działają świetnie, nie wymieniaj ich, pamiętaj jednak, że w każdej chwili mogą się zepsuć. Jazda z niedziałającymi wycieraczkami jest nie tylko niebezpieczna, ale również karalna – za jazdę z brudną szybą grozi mandat.
Wymień wycieraczki, jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne – wyszczerbienie wycieraczki czy uszkodzenie gumy. Ważnym sygnałem jest również niedostateczne zbieranie wody oraz zanieczyszczeń przez wycieraczkę. Zwróć też uwagę na to, czy działa ona płynnie, czy nie zatrzymuje się w pewnym momencie i czy nie emituje dźwięków podczas pracy, które są sygnałem silnego tarcia wycieraczki o szybę.
Na szczęście wymiana pióra wycieraczki tylnej jest prosta i nie zajmie Ci wiele czasu. Nie musisz również udawać się w tym celu do mechanika. W dalszych częściach artykułu podpowiemy Ci, jak to zrobić poprawnie.
Do wymiany pióra tylnej wycieraczki przydadzą Ci się takie akcesoria jak:
Jak wymienić pióro tylnej wycieraczki? W zależności od mocowania robi się to trochę inaczej.
To często spotykany rodzaj mocowania, zwłaszcza w starszych typach samochodów. Aby wymienić pióro wycieraczki z takim mocowaniem, należy obrócić je pod kątem prostym. Następnie trzeba odnaleźć miejsce, w którym haczyk zaczepia pióro i je wysunąć. Nowe pióro wsuwamy w haczyk do momentu, aż usłyszymy kliknięcie. Po tym możemy spokojnie opuścić ramię wycieraczki.
W niektórych modelach pojazdów konieczne jest mocowanie na wcisk. W tym przypadku wycieraczki są wyposażone w przycisk zwalniający blokadę. Po uniesieniu ramienia należy odnaleźć ten przycisk, wcisnąć go i delikatnie wysunąć pióro. Włożenie nowego pióra polega na wsunięciu go w uchwyt, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia.
W Oximo przygotowaliśmy dla Ciebie również instrukcje wymiany wycieraczek w zależności od ich typu – zerknij na nasze filmy instruktażowe.
Jeśli użyjesz zbyt dużo siły podczas zdejmowania starego pióra lub zakładania nowego, możesz uszkodzić zarówno pióro, jak i mechanizm mocowania. Postaw raczej na precyzję, nie na siłę.
Pióro, które zamierzasz zamontować, powinno być odpowiednio dobrane do Twojego samochodu. Zwróć uwagę zarówno na mocowanie, jak i na długość pióra – pamiętaj, że tylne wycieraczki są zwykle krótsze, niż te przednie.
Zanim zamontujesz nowe pióro, przetrzyj szybę oraz ramię wycieraczki. Dzięki temu będzie ona gotowa do pracy, gdy tylko ruszysz w trasę.
Od teraz wymiana pióra tylnej wycieraczki nie będzie miała przed Tobą tajemnic!