We współczesnych samochodach znajduje się wiele elementów, które ulegają z czasem zużyciu. Należą do nich chociażby żarówki czy wycieraczki. Ich regularna konserwacja i wymiana są o tyle istotne, że nawet z pozoru nieistotna niesprawność może doprowadzić do nieszczęśliwego w skutkach wypadku. W końcu najważniejszą funkcją na przykład wycieraczek jest utrzymywanie przejrzystości szyb samochodowych. Kiedy powinniśmy je wymienić? Jak dobrać odpowiedni model? A ostatecznie, jak wymienić wycieraczki w samochodzie?
Pewne sygnały, które mogą świadczyć o konieczności dokonania wymiany wycieraczek w najbliższym czasie, możemy zauważyć zazwyczaj z pewnym wyprzedzeniem. Zależy to jednak od pory roku, intensywności, z jaką korzystamy z samochodu, a także od tego, gdzie trzymamy nasze auto. Czasami, w pogodnych miesiącach możemy nawet zapomnieć jak włączyć wycieraczki. Przede wszystkim, należy więc zwracać uwagę na pojawiające się na szybie smugi. Im jest ich więcej, tym bliższy jest kres skuteczności naszych wycieraczek. Również głośny pisk podczas pracy może oznaczać nadmierne zużycie gumowych elementów. Co prawda, w niektórych modelach (szczególnie tych najtańszych) może on występować od nowości, ale jeśli natężenie dźwięku wzrasta, oznaczać to może postępującą degradację sprzętu. Również pofałdowanie lub kruszenie się gumowych elementów nie zwiastuje niczego dobrego. Można również dokonywać profilaktycznych wymian na przykład co pół roku.
Kiedy już nastąpi moment, kiedy musimy wymienić wycieraczki, nie można kierować się wyłącznie ceną. Najtańsze zmienniki możemy zakupić już za kilkanaście złotych za sztukę, ale musimy mierzyć się wtedy z faktem, że będą one nam służyły nieco znacznie krócej. Aktualnie, wycieraczki samochodowe możemy zakupić niemal w każdym supermarkecie, a także w sklepach z częściami samochodowymi, na stacjach benzynowych oraz w Internecie. Najważniejsze jednak, aby wiedzieć, jakiego rodzaju sprzętu potrzebujemy. Poszczególne modele różnią się zarówno jakością, jak i sposobem montażu i długością. Dlatego tak ważne jest precyzyjne dobranie wycieraczek. Przed zakupem nowych, można dokładnie zmierzyć długość starych. Możemy też pójść do sklepu z wymontowanymi wycieraczkami i dopasować poprzez porównanie.
Pamiętać jednak należy, że w niektórych modelach aut jedna z wycieraczek jest dłuższa od drugiej. W sklepach motoryzacyjnych obsługa zazwyczaj jest w stanie profesjonalnie doradzić nam w kwestii doboru odpowiedniego zamiennika. Jeśli jednak nie chcemy tracić czasu na jeżdżenie po sklepach, możemy dopasować wycieraczki dzięki specjalnej wyszukiwarce znajdującej się na naszej stronie internetowej www.oximo.info. Wystarczy podać podstawowe dane na temat samochodu (marka, model i rocznik), aby otrzymać proponowane produkty, które można nawet bezpośrednio zamówić z dostawą do domu, a listę sklepów znajdziecie na stronie www.oximo.pl/dystrybutorzy/
Kiedy mamy już wybrane i kupione zamienniki, wystarczy już tylko zdemontować stare wycieraczki i zamontować nowe. Są to operacje stosunkowo proste, choć przez niektórych może być to postrzegane jako strata czasu. W takim przypadku możemy oczywiście udać się do autoryzowanego serwisu lub zwykłego warsztatu samochodowego. Nawet pracownicy niektórych sklepów motoryzacyjnych mogą (zazwyczaj za drobną dopłatą) zamontować nam nowe wycieraczki zakupione w ich sklepie. Jeśli jednak wolimy ograniczyć wydatki (choćby w niewielkim stopniu) i lubimy sami (lub z pomocą dzieci) trochę pomajsterkować przy samochodzie – nie ma najmniejszego problemu. Samochody posiadają różne typy mocowań wycieraczki do ramienia. Należy się zaznajomić z instrukcją montażu odpowiedniego zaczepu, a później przystąpić do działań. W pierwszej kolejności należy więc odchylić wycieraczkę od szyby. Trzeba to zrobić z wyczuciem – wyrwanie wycieraczki z zawiasu zdarza się raczej rzadko, ale jednak.
Czasem zdarza się że, w niektórych modelach aby wymienić wycieraczkę, należy ją ustawić w trybie serwisowym. Każdy samochód ma jednak inny sposób tego ustawienia. W przypadku gdy wybraliśmy wycieraczkę dedykowaną do danego modelu to zaczep jest jeden. Natomiast na rynku dostępne są wycieraczki uniwersalne w kilkoma adapterami tak aby można było dopasować to wielu pojazdów. Należy wówczas odszukać rodzaju klipsa, który należy nacisnąć, odciągnąć, podnieść w zależności od rodzaju. Kiedy już to zrobimy, musimy delikatnie wysunąć starą wycieraczkę z metalowego ramienia. Na nową wycieraczkę należy nałożyć odpowiedni adapter mocujący (powinniśmy usłyszeć kliknięcie), a następnie przymocować do ramienia. Kiedy upewnimy się, że wycieraczka jest dobrze zamontowana, możemy ostrożnie opuścić całość konstrukcji na szybę. Unikajmy tu gwałtownych ruchów. Znajdująca się w ramieniu sprężyna ma za zadanie jak najmocniej dociskać wycieraczkę do powierzchni, aby była ona możliwie najskuteczniejsza podczas opadów. Nieostrożne pchnięcie ramienia może się skończyć nawet pęknięciem szyby, co może generować znacznie wyższe koszty.
Montaż wycieraczek samochodowych jest jednym z najłatwiejszych rodzajów napraw, których możemy dokonać w swoim aucie. Dlatego też, nawet jeśli nie mamy doświadczenia, warto spróbować przeprowadzić tę operację samemu. Nie powinno zająć nam to więcej niż kilka minut, a zaoszczędzimy czas i pieniądze. Aby ułatwić to zadanie, na naszej stronie (oximo.pl/instrukcje/) znajdują się filmy instruktażowe, które pokazują jak zamontować oferowane przez nas wycieraczki. W końcu najłatwiej nauczyć się na przykładzie.
Przydatne linki:
Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ
Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO
Dobierz wycieraczki do każdego samochodu
Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych