Większość z nas traktuje samochód wyłącznie w celach użytkowych – jako środek transportu. Z tego względu, zazwyczaj nie zaprzątamy sobie głowy myślami o drobnych naprawach czy też ulepszeniach. Robimy wyłącznie to, co jest niezbędne do bezproblemowej, ale jednocześnie bezpiecznej jazdy. Rzadko jednak zwracamy uwagę na przyrządy, które nam to bezpieczeństwo zapewniają. Jednymi z nich są wycieraczki. Jak duży wpływ mają one na nasze bezpieczeństwo? Jak dbać o wycieraczki samochodowe?
Utylitarne podejście do samochodu ma zarówno plusy, jak i minusy. Do niewątpliwych plusów należy niezaprzątanie sobie głowy niepotrzebnymi rzeczami. Skupienie wyłącznie na działaniu poszczególnych elementów wydaje się racjonalne dla osób, które w razie konieczności nie będą miały skrupułów, żeby zezłomować stare auto. Jeśli jednak ktoś traktuje swój samochód jako członka rodziny lub po prostu chciałby zapobiegać konieczności drogich napraw, powinien zainteresować się nawet niepozornymi elementami użytkowanego pojazdu. Wycieraczki samochodowe to sprzęt, który ze względu na swoje zadanie oraz położenie, narażony jest ciągle na pracę w skrajnych warunkach.
Z jednej strony, w słoneczne dni oddziałują na niego promienie UV i wysoka temperatura, a w deszczowe – woda. W dni mroźne spokoju nie daje im lód i śnieg, oraz niska temperatura. Nawet przez nieodpowiednią jazdę lub zwykłe niedbalstwo możemy narazić się na konieczność wymiany elementów wycieraczek. Nie można więc zapomnieć, że ich zadaniem jest oczyszczanie szyby, a co za tym idzie – polepszenie naszej widoczności podczas jazdy. Może to nam oszczędzić zarówno niebezpiecznego zdarzenia na drodze, jak i mandatu. Nie zapominajmy wszakże, że jazda z zabrudzoną szybą (a więc z ograniczoną widocznością) może nas kosztować mandat w wysokości 500 złotych. Warto więc poświęcić te kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych raz na pół roku, aby załatwić sobie nowe wycieraczki oraz kilka minut dziennie na ich konserwację.
Największym zagrożeniem dla naszych wycieraczek są warunki zewnętrzne. Można więc spokojnie stwierdzić, że samo użytkowanie samochodu ma negatywny wpływ na ten element jego wyposażenia. Możemy wyróżnić kilka podstawowych zagrożeń dla stanu piór naszych wycieraczek. Pierwszym z nich jest promieniowanie ultrafioletowe, które może doprowadzać do usztywnienia gumowych elementów, a co za tym idzie, do ich kruszenia. Mogą one ulec degradacji również przez śnieg lub lód. Delikatne elementy zmuszone do przesuwania dużej ilości śniegu lub zdrapywania lodu mogą nawet się porwać.
Negatywny wpływ na działanie i kondycję wycieraczek może mieć również zbyt dynamiczna jazda. Pod jej wpływem na szybę mogą się dostać zanieczyszczenia (a nawet drobne kamienie), które również mogą wywierać niekorzystny wpływ na wytrzymałość piór. Sama woda również nie jest obojętna, szczególnie wobec metalowych elementów. Są one podatne na korozje i to nawet pomimo starań producentów, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Jakby tego było mało, nawet kiedy samochód (a co za tym idzie, również wycieraczki) jest nieużywany, pióra mogą ulec degradacji. Długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji sprawia, że mogą się one wypaczyć i usztywnić. Może to powodować efekt zamglenia podczas ich używania, a więc konieczność wymiany wycieraczek.
Aby zachować wycieraczki w dobrym stanie, należy stosować się do kilku zaleceń. Nie sprawi to może, że nasze wycieraczki będą długowieczne, ale na pewno opóźni konieczność dokonania nieuchronnych wymian. Przede wszystkim, należy w miarę regularnie czyścić pióra. Zdejmowanie brudu i osadów z gumowych elementów zapobiegnie ich odkształcaniu. Po drugie, nie powinniśmy używać wycieraczek do zdrapania z szyby warstwy lodu lub też nagromadzonego śniegu. W pierwszej kolejności powinniśmy, ile się da, zdjąć skrobakiem do szyb. Chropowatość lodu może postrzępić pióra, duża ilość śniegu może je odkształcić lub naderwać, a woda z nich powstała może przyspieszyć korozję metalowych elementów. Negatywny wpływ ma również wspomniane wcześniej promieniowanie UV. Oczywiście, trudno jest na każdym postoju przykrywać samochód płachtą, ale za to na pewno nie zaszkodzi garażowanie auta. To działanie jest o tyle istotne, że zapobiega wpływowi większości szkodliwych czynników. Wiadomo jednak, że nie każdy mam możliwość korzystania z zadaszonego schronienia dla swojego auta.
Jeśli zauważymy, że nasze wycieraczki noszą pewne ślady zużycia wspomniane powyżej, najczęściej jest za późno, aby zacząć o nie dbać. Na szczęście jest to o tyle tani sprzęt, że możemy się o niego zatroszczyć już po wymianie piór. Aby dobrać odpowiednie wycieraczki do naszego samochodu, najlepiej skorzystać z porady sprzedawcy w sklepie z częściami samochodowymi, albo z wyszukiwarki dostępnej za darmo na naszej stronie internetowej (www.oximo.info). Wystarczy znać podstawowe informacje na temat naszego auta – marka, model oraz rocznik. Zaproponowanie wycieraczki możecie kupić w sklepie internetowym lub u jednego z naszych autoryzowanych dystrybutorów. Lista sklepów jest dostępna na stronie www.oximo.pl w zakładce Gdzie Kupić. W razie problemów z montażem zachęcamy do obejrzenia filmików instruktażowych. Oczywiście, również na stronie w zakładce Edukacja.
Przydatne linki:
Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ
Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO
Dobierz wycieraczki do każdego samochodu
Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych