Wycieraczka samochodowa jest niezbędnym wyposażeniem samochodu. Pozwala utrzymać w czystości szyby, których przejrzystość ma wiele wspólnego z bezpieczeństwem jazdy i widocznością drogi i pobocza. Gdy szyby naszego samochodu są zabrudzone nadmiernie, wtedy kierowca naraża siebie i innych pasażerów. Czym jest wycieraczka szyb w aucie i jak jest zbudowana?
Funkcją wycieraczek w samochodzie jest utrzymanie szyb w czystości, aby zapewnić kierowcy pełny dostęp do sytuacji na drodze oraz zapewnić bezpieczeństwo jazdy. Wycieraczki czyszczą szyby samochodu z kurzu, owadów, kropel wody, śniegu
i innych zabrudzeń powstających w czasie jazdy. Wycieraczki samochodowe są tak ważnym elementem bezpieczeństwa, że przy kontroli policyjnej z pewnością zostanie sprawdzone ich prawidłowe działanie. Ten element wyposażenia auta należy więc utrzymywać w stanie pełnej sprawności.
Wycieraczki w samochodzie osobowym, pomimo podobnego wyglądu i spełniania tej samej funkcji, nie zawsze są takie same. Występują w kilku wersjach.
wycieraczki bezszkieletowe – najprostszy i najlepiej sprawdzony typ budowy wycieraczki samochodowej.
wycieraczki szkieletowe – ten typ posiada zmienione mocowanie, dzięki czemu pasuje do niektórych aut, w których nie możemy zamontować konstrukcji bezszkieletowej.
wycieraczki z funkcją spryskiwania – budowa tej wycieraczki zawiera element poprawiający jakość czyszczenia szyb samochodu, czyli zintegrowany spryskiwacz.
wycieraczki hybrydowe – połączenie konstrukcyjne wycieraczki szkieletowej i bezszkieletowej, które może dawać ciekawe efekty, np. większą wydajność przecierania szyb.
wycieraczki szyby tylnej – budowa wycieraczki szyby tylnej różni się od wycieraczki przedniej. Są one zwykle krótsze i bardziej wytrzymałe, ponieważ na tylnej szybie montuje się tylko jedną wycieraczkę.
Ponadto każda wycieraczka samochodowa zawiera w sobie oczywiście również pióro wycieraczki czyli gumowy element, który bezpośrednio styka się z szybą auta. Pióra wycieraczek OXIMO wykonane są z mieszanki gumy z dodatkiem silikonu pokrytej dodatkowo teflonem co zapewnia skuteczne zbieranie wody z szyby oraz oraz chichą i długą pracę co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo jazdy oraz komfort podróżowania.
Wycieraczkę do samochodu wybieramy według modelu auta, które jest już fabrycznie wyposażone w odpowiednie mocowanie. Właściwy wybór wycieraczki będzie kluczowy dla bezpieczeństwa – jazda w czasie rzęsistego deszczu lub przy obfitych opadach śniegu zapewni kierowcy dobrą widoczność.
Wycieraczki samochodowe dla dużych aut (ciężarowych, transportu publicznego) są zbudowane w specyficzny sposób. Z uwagi na wielkość szyby w autobusie czy ciągniku siodłowym wycieraczki te są dłuższe i posiadają odpowiednie wzmocnienia, pracują bowiem na większej powierzchni szyby. Podlegają większemu tarciu, zatem w ich budowie konieczne jest zastosowanie rozwiązań stabilizujących i wzmacniających. Budowa wycieraczki samochodowej dla dużych pojazdów zapewnia więc odpowiednią sztywność, także przez zastosowanie odpowiednich materiałów. Warto sobie uświadomić, jakie znaczenie ma czysta szyba, gdy wiezie się 60 pasażerów w autobusie lub cenny ładunek transportowy. To element tzw. „czynnego bezpieczeństwa pojazdu”.
Sam schemat działania wycieraczek nie jest skomplikowany. Wycieraczka, której ruchy są widoczne na szybie, jest napędzana silnikiem, którego zasada działania nie różni się od konwencjonalnego silnika elektrycznego. Budowa silniczka wycieraczek jest jednak zminiaturyzowana. Czerpie on zasilanie z akumulatora, wprawia w ruch przekładnię, a dźwignia wycieraczki wykonuje swoją pracę.
Konstrukcja systemu wycieraczek (przedniej i tylnej szyby) mieści w sobie także ramiona wycieraczki, które stanowią nośniki dla tzw. piór, a więc elementów bezpośrednio stykających się z powierzchnią szyby samochodowej. Ramiona mogą mieć różną budowę – występują w wersji przegubowej lub bez przegubów. Do ich wytworzenia stosuje się zarówno metale, jak i plastiki. Zasięg ramion powinien obejmować całe pole widzenia kierującego pojazdem. Wtedy umieszczone na nich pióra, zaopatrzone w zwykle miękką i elastyczną warstwę przylegającą do szyby, radzą sobie ze szronem, śniegiem, deszczem i innymi zabrudzeniami – ruch ramion wycieraczki usuwa je z tafli szyby.
Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego działania wycieraczek samochodowych jest ich zużycie. Wycieraczka samochodowa jak każdy element pracujący w trudnych warunkach atmosferycznych nie jest wieczna i po pewnym czasie niektóre jej części nie będą już funkcjonowały jak na samym początku. Pióra wycieraczek mogą piszczeć lub skrzypieć, a sama wycieraczka przeskakiwać po szybie. To najlepszy sygnał, że wycieraczka samochodowa wymaga wymiany.
Inną znaną usterką jest uszkodzenie mechanizmu odpowiedzialnego za pracę wycieraczek. Najczęściej mamy do czynienia z przepaleniem bezpiecznika lub awarią samego silniczka. W jednym i drugim przypadku należy wymienić źle działający element.
Przydatne linki:
Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ
Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO
Dobierz wycieraczki do każdego samochodu
Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych