Jak skutecznie odśnieżyć samochód?

1. Przygotuj się wcześniej

WSKAZÓWKA: Przed uruchomieniem samochodu upewnij się, że wycieraczki są wyłączone. Jeśli wycieraczki są przymarznięte do szyby, ich natychmiastowe uruchomienie po włączeniu zapłonu może spowodować uszkodzenie silnika wycieraczek lub rozerwanie w nich gumy.

WSKAZÓWKA:
Gdy nie używasz samochodu i stoi on „pod gołym niebem” – podnieś ramiona wycieraczek, aby pióra wycieraczek nie dotykały powierzchni szyby przedniej, dzięki czemu zapobiegniesz ich przymarzaniu do szyby.

2. Wybór odpowiedniego sprzętu

WSKAZÓWKA: Zainwestuj skrobaczkę do lodu raz szczotkę. Wybierz skrobaczkę z plastikowym lub najlepiej miedzianym ostrzem, aby uniknąć uszkodzenia przedniej szyby.

Odmrażacz w sprayu lub roztwór:
Kup dostępny w sprzedaży odmrażacz lub przygotuj taki płyn sam, używając mieszaniny wody i alkoholu (1 część wody na 2 części alkoholu). W sieci jest masa poradników jak go zrobić.

Odpowiedni płyn do spryskiwaczy:
zimą koniecznie stosuj zimowy płyn do spryskiwaczy, który nie zamarza. Zamarznięcie zbiornika z letni płynem do szyb może spowodować jego pęknięcie, natomiast lód w wężykach od spryskiwaczy skutecznie zablokuje dysze i sparaliżuje układ spryskiwania szyb.

Jeśli się spóźniłeś i w zbiorniku masz letni płyn, a temperatury są mocno poniżej zera, możesz dodać specjalny, zimowy koncentrat płynu. Wystarczy, że go dodasz do zbiornika płynu do wycieraczek i poczekasz kilka godzin, aby lód się roztopił.

3. Proces odmrażania

Uruchom silnik: Włącz dmuchawę ciepłego powietrza i skieruj strumień na szyby. Włącz ogrzewanie przedniej i tylnej szyby. Włącz klimatyzację, aby usunąć wilgoć, zapobiegając zaparowaniu samochodu.

Odśnieżanie:
Za pomocą szczotki z miękkim włosiem usuń śnieg z samochodu, zacznij od samej góry, nie zapomnij o lampach (tu ostrożnie, bo są delikatne). Nieodśnieżony samochód swoją drogą, ogranicza widoczność oraz może powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Jeśli to nie przekonuje Ciebie, to może otrzymanie mandatu i zgarnięcie punktów karnych od policji będzie dobrą zachętą na to, aby nie pomijać tej czynności.

Skrobanie szyb:
Czekając na rozgrzanie wnętrza samochodu, użyj skrobaczki (jak wspominaliśmy – najlepiej z miedzianym ostrzem) lub odmrażacza do szyb.

 

 

4. Unikaj typowych błędów

Nie używaj gorącej wody: Używanie zbyt ciepłej wody może spowodować gwałtowne rozszerzanie się i kurczenie szkła, prowadząc do jego pęknięcia.

Nie czekaj do ostatniej chwili:
Przygotuj się do zimy i wyposaż się w niezbędne produkty do szybkiego i wydajnego procesu pozbycia się śniegu i lodu z auta.

5. Zaawansowana technologia

Ogrzewanie postojowe w samochodzie: Znane również jako Webasto, to system umożliwiający podgrzanie wnętrza samochodu i rozmrażanie szyb bez uruchamiania silnika. Magia! Działa poprzez podgrzewanie płynu chłodzącego, co zapewnia komfort termiczny i ułatwia rozruch silnika w zimne dni. Dostępne są dwie wersje: sucha, wykorzystująca ciepłe powietrze do ogrzewania kabiny, oraz mokra, bazująca na pompie cieczy. Ogrzewanie postojowe może być sterowane ręcznie, zegarem, pilotem, lub nawet aplikacją na smartfonie. Montaż tego systemu jest możliwy w większości samochodów, zarówno starszych, jak i nowszych modeli. Zalety? Wyobraź sobie taki scenariusz. Ustawiasz w aplikacji na telefonie, że od poniedziałku do piątku o godzinie 7:15 w aucie uruchamia się Webasto. O 7:35 wchodzisz do nagrzanego auta, w którym jest cieplutko, a na szybach nie ma po lodzie i śniegu śladu. Jest jeden minus tego rozwiązania, niemałe koszty.

6. Bezpieczeństwo

przede wszystkim: Nigdy nie zostawiaj samochodu bez nadzoru podczas odmrażania.

7. Wilgoć wewnątrz samochodu i parujące szyby

Przyczyny wilgoci: Wilgoć w samochodzie często pochodzi z mokrych butów i ubrań, ale może wynikać również z zaniedbania pojazdu, błędów konstrukcyjnych, uszkodzonych uszczelek, mokrych dywaników, zużytego filtra kabinowego, problemów z ogrzewaniem, czy gromadzenia się wody w miejscu na koło zapasowe.

Rozpocznij od czyszczenia:
Zacznij od dokładnego oczyszczenia wnętrza samochodu. Wywietrz pojazd, odkurz go dokładnie, nie zapominając o zdejmowaniu pokrowców i dywaników. Przemoczoną tapicerkę warto wyprać i wysuszyć, korzystając z odkurzacza piorącego. Na szyby możesz nałożyć preparat, który ogranicza parowanie.

Dodatkowe wskazówki:
Regularnie sprawdzaj i wymieniaj filtr kabinowy. Usuwaj liście i inne zanieczyszczenia, które zalegają przy wlotach powietrza przy podszybiu. Upewnij się, że wszelkie przecieki w systemie ogrzewania są szybko naprawiane. Przechowuj w samochodzie przedmioty takie jak skarpety z żwirkiem kocim lub pakiety z żelem krzemionkowym, aby wchłaniać nadmiar wilgoci i zapobiegać parowaniu szyb. Po użyciu samochodu krótko go wietrz, otwierając drzwi i okna, ale pamiętaj o ich ponownym zamknięciu.

Trzymaj się ciepło, bądź bezpieczny i ciesz się dobrą widocznością podczas zimowych podróży razem z OXIMO!